Światowa premiera na targach CES: Volkswagen integruje ChatGPT w swoich pojazdach

Światowa premiera na targach CES:  Volkswagen integruje ChatGPT w swoich pojazdach

Na CES 2024, wiodących na świecie targach elektroniki, odbywających się w dniach 9–12 stycznia, Volkswagen zaprezentuje pierwsze pojazdy, w których chatbot ChatGPT oparty na sztucznej inteligencji jest zintegrowany z asystentem głosowym IDA. W przyszłości klienci będą mieli bezproblemowy dostęp do stale rosnącej bazy danych sztucznej inteligencji we wszystkich modelach Volkswagena wyposażonych w asystenta głosowego IDA i będą mogli czytać im treści z badań podczas jazdy. Cerence Chat Pro od partnera technologicznego Cerence Inc. stanowi podstawę nowej funkcji, która oferuje wyjątkowo inteligentną integrację ChatGPT klasy motoryzacyjnej. Volkswagen będzie pierwszym producentem masowym, który od drugiego kwartału 2024 r. zaoferuje Chat GPT jako funkcję standardową w wielu pojazdach produkowanych seryjnie. 
Nowy chatbot jest oferowany w połączeniu z najnowszą generacją systemów informacyjno-rozrywkowych w następujących modelach: ID.7, ID.4, ID.5, ID.3, zupełnie nowy Tiguan i zupełnie nowy Passat, a także w nowym Golfie . Dzięki Cerence Chat Pro integracja ChatGPT z backendem asystenta głosowego Volkswagena oferuje wiele nowych możliwości, które wykraczają daleko poza dotychczasowe sterowanie głosowe. Na przykład asystenta głosowego IDA można używać do sterowania systemem informacyjno-rozrywkowym, nawigacją i klimatyzacją lub do odpowiadania na pytania z zakresu wiedzy ogólnej. W przyszłości sztuczna inteligencja będzie dostarczać dodatkowe informacje w odpowiedzi na pytania wykraczające poza te pytania w ramach swoich stale rozwijanych możliwości. Może to być pomocne na wielu poziomach podczas podróży samochodem: wzbogacanie rozmów, wyjaśnianie pytań, interakcja w intuicyjnym języku, otrzymywanie informacji specyficznych dla pojazdu i wiele więcej – wyłącznie bez użycia rąk. 


„Volkswagen zawsze demokratyzował technologię i udostępniał ją wielu osobom. Jest to po prostu zakorzenione w naszym DNA. W rezultacie jesteśmy teraz pierwszym producentem masowym, który uczynił tę innowacyjną technologię standardowym wyposażeniem pojazdów od segmentu kompaktowego wzwyż. Dzięki dzięki płynnej integracji ChatGPT i ścisłej współpracy z naszym partnerem Cerence oferujemy naszym kierowcom wartość dodaną i bezpośredni dostęp do narzędzia badawczego opartego na sztucznej inteligencji. To również podkreśla innowacyjną siłę naszych nowych produktów” – mówi Kai Grünitz, członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Rozwoju Technicznego.


„Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać naszą wiedzę specjalistyczną w branży motoryzacyjnej i długoletnią współpracę z Volkswagenem, aby zaoferować swoim klientom nowe innowacje wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję i duże modele językowe – nawet po zakupie pojazdu” – mówi Stefan Ortmanns, dyrektor generalny Cerence. „Dzięki Cerence Chat Pro firma VW może korzystać z integracji ChatGPT klasy motoryzacyjnej, która oferuje niezrównaną elastyczność, dostosowywanie i łatwość wdrożenia, przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu bezpieczeństwa i użyteczności dla kierowców. Patrząc w przyszłość, Volkswagen i