SIEDZISZ WYGODNIE? A CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

SIEDZISZ WYGODNIE? A CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

SIEDZISZ WYGODNIE? A CO Z BEZPIECZEŃSTWEM?

Co to jest łódź podwodna, po co stawiać pięść nad głową w samochodzie i kiedy lepiej nie trafić na poduszkę powietrzną?

 Chociaż większość kierowców uważa, że siedzenie we właściwej pozycji w samochodzie jest oczywiste, to zazwyczaj nie jest to prawdą. Właściwe ułożenie ciała jest niezbędne do bezpiecznej jazdy. Musisz mieć możliwość dosięgnięcia wszystkich elementów sterujących – zwłaszcza kierownicy i pedałów – bez konieczności rozciągania lub wykonywania nienaturalnych ruchów.ANI BLISKO ANI DALEKO


Istnieją trzy powody, dla których nie powinieneś „leżeć”. Oprócz dobrej widoczności i wspomnianej wcześniej kontroli nad samochodem, dzieje się tak również dlatego, że pas bezpieczeństwa nie może utrzymać Cię w miejscu, jeśli istnieje luka między ciałem a pasem – ciało ma tendencję do ześlizgiwania się pod spodem. „Istnieje na to termin techniczne – łódź podwodna – kiedy ciało wystrzeliwuje do przodu pod pasem bezpieczeństwa, który następnie zaciska się wokół szyi powodując duszenie”.


Prawidłowy sposób zapinania pasa, aby zapobiec „podwodnej łodzi” – pas opiera się na ramieniu i przecina miednicę, a nie brzuch, a kierowca siedzi wyprostowany.


Ma też podstawową zasadę regulacji wzdłużnej siedzenia: nogi nigdy nie mogą być całkowicie wyprostowane, nawet przy wciśniętym pedale aż do podłogi. Muszą być zawsze co najmniej lekko wygięte – inaczej kości w stawach będą wypychane przez ciało jak na teleskopowym parasolu. Podobne rozważania należy poczynić w odniesieniu do kierowcy. Ponownie nie pozwól, aby twoje ramiona zablokowały się w stawach. Prawidłowym sposobem trzymania kierownicy jest trzymanie rąk w pozycji „za kwadrans trzecia”. Ten chwyt pozwala na znacznie szerszy zakres manewrów. Dzisiejsze kierownice ułatwiają to swoim kształtem – są zagłębione w odpowiednich miejscach, a także poszerzone, aby wspierać dłoń. Mato również znaczenie dla bezpieczeństwa, gdy poduszka powietrzna jest aktywna: poduszka wypycha ręce w wolną przestrzeń po bokach.